Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Jsem závislý

12. 10. 2023 12:50:48
Opravdu? Už dlouho mi říká, že bych s „tím“ měl „něco“ dělat. Často mě vidí, jak si nalévám skleničku, sotva přijdu domů. A pak další, a další a... A ještě jednu na dobrou noc, by se mi dobře spalo.

Ale copak snad nemám nárok? Vstávám brzy, budík mi zvoní ve všední dny už v 5:30. Několikrát ho ještě zamáčknu, většinou třikrát. Pak opravdu musím vstát. Plním si přece všechny své povinnosti! Jednou z nich je odvést dceru ráno do školky.

A tak pomalu vstávám z postele. Má to hodně daleko do toho moderního a propagovaného zdravého vstávání, kdy vstanete s úsměvem na rtech a těšíte co, co vám další den přinese hezkého. Já se těším hlavně na to, až ten další pracovní den přežiji a večer se vrátím zpět ke své skleničce. Tam je mi dobře. Hned po té první běžné starosti jako zázrakem mizí, po druhé mě přestane tížit hypotéka a po třetí se dokážu usmát.

Ale teď je teprve ráno. Dcera je dobře naladěná, jsem rád, že mě hned po ránu nečekají trable. Jedeme autem a já přemýšlím, zda bych při běžné silniční kontrole nadýchal. Nejspíš ano. Není mi dobře a nespravil to ani rozpustný multivitamín, ani rychlá káva.

Kolem osmé, ostatně tak jako obvykle, dorazím do kanceláře. Čeká mě další den v téhle šílené korporaci, tabulky, grafy, výkony, čísla. I já jsem jen číslo. To, co mám vytištěné na vstupní kartičce. Přežiju to. Umím to. Dělám tuto práci už roky, sice jsem nikdy nepovýšil, ale nabízí mi určité jistoty. Na účet mi přistane každý měsíc celkem slušná částka, mám týden dovolené navíc a k tomu 3 sick days.. Letos jsem je už všechny vyčerpal. A k tomu pěknou řádku dní dovolené. Kolikrát mě bylo tak zle, že jsem prostě do práce nedorazil... Vymlouval jsem se na běžné virózy, střevní virózy, rýmu chycenou od dcery... Sám vím, že to vše byla prázdná slova... A vlastně, několikrát jsem již přemýšlel nad tím, zda to napadlo i šéfa... Zda ví, proč doopravdy nedorazím čas od času do práce...

Dělal jsem si dokonce test závislosti na alkoholu. Našel jsem ho na internetu, bylo jich několik. Snažil jsem se odpovídat upřímně a již při vyplňování mi bylo jasné, že mám problém... Nejsem však (možná zatím?) připraven ho řešit...a tak se těším na další skleničku, rychlou úlevu, opojný pocit. Přestanu příští týden. Nebo vlastně až za další víkend. Máme naplánovanou rodinnou oslavu a tam přece nebudu nasucho. Však přestat mohu kdykoli (Opravdu?!)...

Jaká jsou tedy skutečně kritéria pro diagnostiku závislosti na alkoholu?

Závislost na alkoholu je klinická diagnóza a jako taková je stanovována lékaři a dalšími odborníky na základě diagnostických kritérií dle Mezinárodní klasifikace nemoci a souvisejících zdravotních problémů (MKN-10).

Znaky závislosti jsou uváděny následující:

  1. Craving, nebo také česky bažení

Je to silná, neodolatelná touha užít návykovou látku

Mám na tu skleničku fakt chuť, vlastně ji potřebuji, je to silnější, než já.

  1. Potíže v kontrole užívání látky

Potíže se týkají jak ukončení pití, tak množství vypité látky

Kolikrát jsem si říkal, že si dám jen jednu sklenku. Na chuť. A nikdy jen ta jedna nestačila.

  1. Abstinenční syndrom

Při neužití látky dochází k tělesnému odvykacímu stavu, látka je užívána s cílem odstranit, nebo alespoň zeslabit odvykací příznaky

Zkoušel jsem to přestat. Nemohl jsem usnout, potil jsem se a bušilo mi srdce.

  1. Nárůst tolerance k účinku látky

Vyžadování vyšších dávek látky, aby bylo dosaženo stejného účinku původně vyvolaného nižšími dávkami

Přicházím na to, že toho vypiji čím dál tím více.

  1. Zanedbávání zájmů

Postupné zanedbávání jiných zájmů ve prospěch užívané látky

Vlastně už se na nic jiného netěším. Dříve jsem rád jezdil na kole, ale teď nemám chuť, ani sílu.

  1. Pokračování v užívání

Užívání návykové látky i přes jasné projevy jejích škodlivých následků

Vím, že mám horší jaterní testy, ztloustl jsem a o správné životosprávě nemůže báýt řeč.

A co dál?

Pojďme se rozhodnout už nežít v kleci démona. Řekněme si o pomoc. Nebojme se ji přijmout. Otevřme se odvaze překročit svůj vlastní stín...Pojďme se rozhodnout žít jinak...

(A: Monika a Veronika)

Autor: Monika Plocová | čtvrtek 12.10.2023 12:50 | karma článku: 30.79 | přečteno: 3360x

Další články blogera

Monika Plocová

Životní krize nás sunou vpřed

Život je mozaika. Skládá se z množství malých i velkých souvislostí. Každá z nich má své místo, smysl i čas.

9.11.2023 v 15:18 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 197 |

Monika Plocová

Před brankou

Je zachumlaná v zimním kabátu, teplou šálu má omotanou okolo krku a čeká před brankou. Je listopad, venku je klasické podzimní počasí. Obloha je zatažená, je zima a pochmurno.

26.10.2023 v 13:54 | Karma článku: 13.85 | Přečteno: 296 |

Monika Plocová

Na smrtelné posteli

A jaký vztah jste měla s maminkou? Anežka povzdechla: „No..nic moc, zvláštní...“ „A co to je zvláštní?“ ptám se. „Maminka už umřela. Měla jsem jí ráda, to určitě, ale v tom vztahu se nedalo žít..“

27.7.2023 v 14:46 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 697 |

Další články z rubriky Společnost

Karel Wágner

Hrátky s čertem

Je tomu už drahně let, co jsem publikoval jeden ze svých prvních literárních pokusů. A dnes se naskytla příležitost starý příběh oprášit.

6.12.2023 v 9:40 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 236 | Diskuse

Oto Kaděrka

Není na sociální dávky

Že jste to nikde neslyšeli, že jste to nikde nečetli. To není vaše neznalost či nepozornost. To je jen skutečnost, která je v dnešním systému politiky nemožná. Na lidi co vesměs programově nepracují a nebo nechtějí pracovat, na ty

5.12.2023 v 16:35 | Karma článku: 33.35 | Přečteno: 987 | Diskuse

Jan Ziegler

Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

5.12.2023 v 15:42 | Karma článku: 27.09 | Přečteno: 497 | Diskuse

Jan Pražák

Taky budete muset požádat o změnu příjmení?

„Už sis rezervoval termín na matrice?“ Zeptal se mě kolega z práce a kamarád v jedné osobě, když jsme si spolu zašli na oběd. Jeho otázka mě zastihla s plnou vidličkou na půli cesty mezi talířem a ústy.

5.12.2023 v 14:34 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 1061 | Diskuse

Jaroslav Herda

Barva pleti jako nemoc

Nejen dezinformace bývají už na první pohled velmi podezřelé. Někdy i nad zprávami o skutečných událostech míváme pochybnosti, když se nám zdají být stejně neuvěřitelné.

5.12.2023 v 11:37 | Karma článku: 20.57 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 101 Celková karma 18.27 Průměrná čtenost 1538

"Pomáhám lidem překonat problémy, životní krize a závislosti. Otvírám v nich cestu do vlastního nitra, cestu k sobě.  Navádím je na nový způsob života bez úniků od sebe sama. Probouzím v nich smysl, stejně jako jsem ho kdysi probudila v sobě“.

Jsem žena, terapeutka, adiktoložka, jsem člověk. V životě jsem zažila spoustu příběhů lidí, kteří se dostali do závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách. Před mnoha lety jsem závislost prožila. Díky svému poslání mohu zažívat příběhy těchto lidí, kteří si vybojovali zpět zdraví a kvalitní život, stejně jako kdysi já. Jsem autorkou léčebného pobytového systému v délce 33 dní. Jsem zakladatelkou prvního soukromého anonymního zařízení pro překonání závislosti -  Branického sanatoria Moniky Plocové. Pomáháme formou pobytového programu i formou ambulantních individuálních programů pro překonání závislosti.

Monika Brenner (Plocová) 

www.monikaplocova.cz

www.facebook.com/mgrmonikaplocova

plocova@monikaplocova.cz

 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...