Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Desatero pomoci závislému člověku

4. 07. 2016 8:35:19
"Můj muž má problém s alkoholem už několik let. Nechápu to. Je to vysokoškolsky vzdělaný člověk. Pracuje ve vysoké funkci. Chodí domů unavený a pozdě.

Večer si dá panáka vodky a jde spát. O víkendech vypije litr vodky denně a přijde mu to normální. Máme malé děti, dělá jim ostudu. Teď o víkendu s nimi šel na pouť a přišel s rozraženým čelem. Chtěla bych, aby se začal léčit, on nechce. Už vážně nevím, jak dál.... " AS

Desatero pomoci závislému člověku

1. Únik z reality

Jestliže náš blízký člověk nadměrně pije alkohol, nadužívá jiné návykové látky (tj. např. marihuanu, pervitin, návykové léky) nebo trpí návykovým chováním (hráčství, sázení, internet, facebook) - uniká tak z reality. Utíká od svých vnitřních bolestí a trápení za úlevou. Stává se tak postupně závislým až k plné závislosti. Tento člověk potřebuje pomoct! Sám z bludného kruhu nevystoupí.

2. Závislost je problémem celé rodiny

Blízký člověk, který trpí závislostí, svým chováním narušil chod a vztahy celé rodiny. Nefunkční vztahy v rodině mohou být současně jedním ze zásadních spouštěcích faktorů závislosti našeho blízkého člověka. Je důležité, aby se nejbližší členové rodiny zapojili v procesu pomoci závislému k jeho úzdravě a tak i společné úzdravě rodiny a rodinných vztahů.

3. Nestyďte se!

Vše je řešitelné. Problému je třeba postavit se čelem. Řešit ho. Každý problém a jeho zvládnutí nás posouvá v životě vpřed. Otvírá novou cestu. Nebojme se změn. Mnohdy nám tyto změny přináší úlevu.

4. Motivace k léčbě

Když zjistíte, že váš blízký má problém se závislostí (pije, fetuje, hraje atd..) Mluvte s ním. Ptejte se ho, proč to dělá. Zajímejte se o něj. Vysvětlete mu, že potřebuje pomoc a vy mu rádi pomůžete najít tu nejvhodnější pomoc právě pro něj. Člověku, kterému chceme pomoci, jasně sdělíme, že jeho pití vnímáme jako problematické a jeho chování je pro nás nadále nepřijatelné. Je chyba dělat, že problém nevidíme! O problému alkoholismu (i jiné závislosti) je nutné mluvit. Trváme na tom, aby problém začal řešit. Jsme neústupní!

5. Cesta k řešení

Pokud blízký na náš podnět slyší (alespoň částečně), to je dobrý start. Společně s ním vyhledejte vhodnou odbornou pomoc. Pracujte s chvílí, kdy vám blízký přistoupí na váš podnět. Nálady závislého jsou proměnlivé. Je třeba konat hned. Buďme neústupní v tom, aby náš blízký odborníka skutečně navštívil. Buďte mu oporou. Potřebuje ji.

6. Řešení

Na základě zvolené pomoci váš blízký navštíví odborníka v oblasti závislostí, tj. psychiatra se zaměřením na problematiku AT (alko, toxo) nebo adiktologa. Rozhodně bychom měli na tyto odborníky vhodnou pomoc pro našeho blízkého směrovat. Odborník zhodnotí stav a doporučí mu další postup v řešení. Když odborník usoudí, že ambulantní cestou dotyčný člověk problém nezvládne, věříme mu. Když navrhne řešení formou pobytové léčby závislostí, motivujeme dotyčného člověka k nástupu do léčby. Státní léčebny jsou léčby ústavní, placené pojišťovnou. Jsou to léčby psychiatrické, které jsou zaměřeny převážně na přecvičování chování závislého. Můžete si vybrat i soukromé sanatorium pro překonání závislostí. Zařízení vybírejte bedlivě dle svých pocitů ze setkání s odborníkem, který zařízení zastupuje a důvěry k němu. Jako důležité vnímám zaměřit se na lidskou duši a psychiku člověka. Jít k příčinám bludného kola závislosti. Otevřít se novému smysluplnému životnímu stylu, společně pracovat na bázi lidskosti a respektu.

Jsme důslední, aby si náš blízký objednal den nástupu do léčby a po té do ni skutečně nastoupil.

V případě, že odborník doporučí ambulantní léčbu závislosti, opět dbáme na dodržení postupu, který nám odborník navrhne. Důležitost v ambulantní léčbě mají psychoterapeutické skupiny a individuální pohovory. Důležité je, aby náš blízký měl ke svému terapeutovi důvěru. Jedině tak je schopen mluvit o věcech, které ho trápí.

7. Podpora rodiny

Když nastoupí náš blízký do léčebného procesu, spolupracujeme s odborníky, kteří o něj pečují. V rámci terapií si závislý člověk sahá velmi hluboko do své duše, do svých bolestí a ran, mnohdy až do dětství. Cílem odborné péče a terapií je, aby závislý změnil svůj pohled na dosavadní život, zpracoval si trápení a našel nový smysl, kde už návyková látka nebo návykové chování nebude mít své místo. Využijeme možností skupin pro rodiny a blízké, kde můžeme načerpat informace o problému závislosti. Účastníme se rodinných či partnerských terapií, kde se dozvíme, s čím můžeme našemu blízkému pomoci.

8. Abstinence – nový životní styl

Základní změna, kterou náš blízký musí v léčbě přijmout, je úplná abstinence od návykové látky, kterou užívá a také abstinence od dalších návykových látek. Závislost je jen jedna a lehce se přesmykne na jinou látku. Dejme našemu blízkému čas. Vlastní přiznání si závislosti a přijmutí nového životního stylu je těžké. Je to mnohdy dlouhý proces. Léčbou proces nekončí, léčbou proces započal. Terapie by měla být intenzivní a dlouhodobá. Po léčbě následuje doléčování.

9. Suchý dům

Abstinenci blízkého můžeme podpořit tzv. suchým domem. Budeme mít domácí prostředí bez alkoholu a bez dalších návykových látek. U závislého na alkoholu se dále pak vyvarujeme společenských akcí, kde se pije. Vyhýbáme se společně místům, kde by se mohla vrátit a posléze propuknout chuť na návykovou látku nebo impulz k návykovému chování (herny, restaurace, vinárny atd.). Držíme abstinenci spolu – nepijeme!

10. Komunikace – rodina na nových základech

Člověk v nejlepším případě přestane pít, užívat návykové léky, navštěvovat herny atd. Pracuje na sobě pomocí terapie, a pokud myslí svou změnu v životě vážně, nikdy už nebude stejný, jako před vstupem do léčby. Vlastním seberozvojem a terapií se mění. O to více důležitější, je komunikace v rodině. Přijměme výzvu změny blízkého také pro sebe. Komunikujme a otevřme se možnosti postavit náš vztah na nových smysluplných hodnotách. Odborník nám v těchto chvílích může pomoci otevřít tento nový rozměr vztahu, který ve svém výsledku může být daleko pevnější než v minulosti. Mnohdy je skutečnost, že žijeme se závislým člověkem výzvou i pro nás, výzvou k naší osobnostní změně, změně postojů a názorů.

A ještě něco k tomu:

Blízký, který na náš podnět neslyší:

Důležité je, aby si člověk sám uvědomil, že má problém s návykovou látkou. Vy ho můžete jen motivovat a dát mu jasně najevo, že s tím, co dělá, nesouhlasíte. Pokud bude nadále pít, dejte mu jasné hranice - buď se sebou půjdeš něco udělat (léčit se), nebo...(něco, co je pro něj důležité). A být neústupný .Bohužel, opravdu je nutné, aby si závislý člověk uvědomil sám, že má problém. Bez toho je léčba k ničemu.

Pokud je člověk pod návykovou látkou nebezpečný sobě nebo okolí (vyhrožuje, že si něco udělá, okolí udělá, máte z něj strach), je možné a dokonce je nutné zavolat sanitku (nebo za pomocí policie) a nechat ho nedobrovolně odvézt. Je to důvod k nedobrovolné hospitalizaci. Jen se nesmíte nechat odmítnout. Na psychiatrii mu pak dají nedobrovolný vstup a onen člověk dostane prostor popřemýšlet a změnit náhled na svůj problém. Taky možná cesta do léčby.

Pokud to nezabírá, chraňte sebe.

Pamatujme:

V době abstinenčních příznaků jsou závislí lidé přístupnější řešení (k návštěvě odborníků, léčbě)!!

Tolerování pití nebo dalšího projevu závislosti není pomoc. Pomoc je tlak na řešení závislosti a být v řešení neústupní!

Autor: Monika Plocová | pondělí 4.7.2016 8:35 | karma článku: 14.08 | přečteno: 928x

Další články blogera

Monika Plocová

Stínu tváří v tvář

Problematikou léčby závislostí se zabývám více než 16 let. Závislost má mnoho podob - alkohol, drogy, patologické hráčství, vztahy, porno, sex, sociální sítě, nakupování...a další.

27.1.2017 v 16:30 | Karma článku: 11.80 | Přečteno: 306 | Diskuse

Monika Plocová

Ona a on

Seděli nedaleko sebe... "Nevím, jestli mě má ještě rád", říká mi Ona. On seděl pevně. Hleděl na ni. Nevyslal k ní jedinou stopu rozladění. Jen já jsem cítila to jeho vnitřní napětí..

7.8.2016 v 17:56 | Karma článku: 13.77 | Přečteno: 549 | Diskuse

Monika Plocová

Příběhy dětí

S třináctiletou Josefinkou jsem se seznámil ve chvíli, kdy byla ještě umístěna v psychiatrické léčebně pro pokus o sebevraždu.

24.7.2016 v 19:59 | Karma článku: 16.97 | Přečteno: 675 |

Monika Plocová

Muži a alkohol

Není to tak dávno, kdy byl alkoholismus čistě “mužskou záležitostí”. Postižení muži byli umísťováni do psychiatrických zařízení, zatímco ženy putovaly na převýchovu.

11.7.2016 v 7:58 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 468 |

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 5.42 | Přečteno: 101 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.21 | Přečteno: 1096 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 19.65 | Přečteno: 1352 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.78 | Přečteno: 5073 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 839 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1542

"Pomáhám lidem překonat problémy, životní krize a závislosti. Otvírám v nich cestu do vlastního nitra, cestu k sobě.  Navádím je na nový způsob života bez úniků od sebe sama. Probouzím v nich smysl, stejně jako jsem ho kdysi probudila v sobě“.

Jsem žena, terapeutka, adiktoložka, jsem člověk. V životě jsem zažila spoustu příběhů lidí, kteří se dostali do závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách. Před mnoha lety jsem závislost prožila. Díky svému poslání mohu zažívat příběhy těchto lidí, kteří si vybojovali zpět zdraví a kvalitní život, stejně jako kdysi já. Jsem autorkou léčebného pobytového systému v délce 33 dní. Jsem zakladatelkou prvního soukromého anonymního zařízení pro překonání závislosti -  Branického sanatoria Moniky Plocové. Pomáháme formou pobytového programu i formou ambulantních individuálních programů pro překonání závislosti.

www.monikaplocova.cz

www.facebook.com/mgrmonikaplocova

plocova@monikaplocova.cz

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.